Buluş Şenliği 2014 Kuralları

JPL Invention Challenge yarışması Türkiye versiyonu Buluş Şenliği’nin onbirincisi hazır.  Bu yılki yarışmanın adı “Topu Yönet” .  Hedef ve kurallar aşağıda listelenmiştir. Yarışma hedefi ve kurallarıyla ilgili sorularınızı Tamer Kaplan’a 0530 5134750 telefon numarası ve tamer@savior.com.tr e-posta  adresinden sorabilirsiniz.

HEDEF:  Bir bilardo topunu başlangıç noktasından 5 metre uzaklığa gönderip, yirminci saniyede duyulabilir bir ses çıkarmasını sağlayacak bir cihaz oluşturunuz. Bu işlem sırasında 3 değişik sevk yöntemi kullanılmalıdır.  Tüm kuralları tam olarak uygulayıp bu hedefi gerçekleştiren tasarım yarışmayı kazanacaktır.

Kurallar:

YARIŞMAYA KABUL YETERLİLİĞİ
1) Yarışma herkeze açıktır ve her yıl olduğu gibi Okullar ve Hobiciler olarak iki kategoride yapılacaktır. Ortaöğretim çağında olanlar, okulları adına bir ekip oluşturup okul adına başvurabilirler. Her okul adına bir ekip yarışmaya kabul edilecektir. Okulda yarışmaya katılmak isteyen birden fazla ekip olması durumunda kendi aralarında seçme yapabilirler. Ortaöğretim çağından büyük olanlar “Hobiciler” kategorisinde bireysel olarak yarışmaya katılabilirler. Son başvuru tarihinden önce yapılan toplam (okul + hobici) başvuru sayısı 50’yi aşmadığı durumda tüm başvurular yarışmaya alınacaktır. Başvuru sayısı 50’yi geçerse ön eleme yapılabilir.

YARIŞMA YERİ, ZAMANI
2) İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde 6 Aralık 2014 Cumartesi günü saat 10:00’da gerçekleşecektir.

KAYIT
3) Başvurular 14 Kasım Cuma akşamına kadar form doldurulup tamer@savior.com.tr eposta adresine gönderilmek suretiyle yapılacaktır.

CİHAZLA İLGİLİ KURALLAR
4) Cihaz aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır :

      a. Bir bilardo topunu en az üç farklı sevk yöntemiyle 20 saniye boyunca sevk ettirebilmelidir. Top, hareket boyunca izlenebilir olmalıdır. Sevk yöntemlerinden en az biri Kural 4b’deki yöntemler arasından seçilmelidir. Sevk, herhangi bir doğrultuda olabilir. Bir saniyeyi aşan her duraklama iki saniye cezaya neden olacaktır. İkinci bir saniyelik duraksama, tekrar iki saniyelik cezaya neden olur. Üçüncü bir saniyelik duraksama sonunda cihaz diskalifiye olur. Kendi ekseni etrafında dönmek hareket ediyor olarak kabul edilmeyecektir. Bilardo topu bir saniyenin altında olmak kaydıyla duraksama(lar) yapabilir.

      b. Şu sevk yöntemlerinden biri kullanılmalıdır.
           A: Yay (germeli, sıkıştırmalı veya burmalı) kauçuk-lastik, medikal hortum vs.
           B: Yerçekimi, düşme (bilardo topunun veya başka bir şeyin düşmesi.
           C: Diğer, Örneğin fan, sıkıştırılmış hava, motor..  Tehlike oluşturacak enerjilerden kaçınılmalıdır (Bkz 4g). Alanda 220 volt elektrik enerjisi hazır olacaktır.

      c. Genişlik 2 metre ile sınırlanmıştır.

     d. Uzunluk en az 5 metre olmalıdır ki duyulabilir ses mekanizmasını tetikleyecek bileşen başlangıç noktasından doğrusal olarak en az 5 metre mesafede olabilsin. Uzunluk 8 metreden fazla olamaz. Cihaz birbiriyle bağlantılı olması gerekmeyen iki veya daha fazla kısımdan oluşabilir.

      e. 156 – 170 gram standart ağırlıkta ve 57,15mm çapında bir bilardo topunu bünyesinde tutabilmelidir. Bilardo topuna hiçbir değişiklik, ekleme, eksiltme, yapıştırma vs yapılamaz. Topa hasar verilmesi (örn : yanma, erime, ezilme, kırılma, parça kopması, çatlama) diskalifiye nedenidir.

      f. Topun erişip tetiklemesi sonucu makul ölçülerde yüksek bir ses çıkaracak bir mekanizmaya sahip olmalıdır. Ses, 3 metrede en az 80 dB şiddetinde olmalıdır. Ses düzeyi hakkında fikir sahibi olmak için aşağıdaki linkteki sayfayı inceleyiniz http://www.jpl.nasa.gov/events/inventionchallenge/2014/index.cfm
Not: Resmi süreyi belirleyen kronometreler sesin duyulması ile durdurulacaktır..

      g. Güvenli enerji kaynakları kullanılmalıdır. Sakıncalı enerji kaynakları arasında kimyasal patlayıcılar, yakıcı/eritici gazlar, roket motorları vb sayılabilir. Yüksek basınçlı gaz sistemleri ve güvenli olduğuna emin olunmayan diğer sistemler hakkında yarışma öncesi güvenlik sorumlusuna danışılmalıdır.

      h. Tek eylemle başlatılmalıdır (bir ipin kesilmesi, swiçe basılması, bir pin çekilmesi gibi) Topun hareketini etkileyecek herhangi bir insan gücü kullanılamaz. Tüm enerji yarışmadan önce tedarik edilip hazır hale getirilmelidir.

      i. Yapımda güvenli her türlü malzeme kullanılabilir.

      j. Yarışma günü kayıt sırasında cihazın kolay tanınması amacıyla iki farklı yerine yapıştırılmak üzere resmi kayıt numaraları verilecektir.

      k. Kelepçe, mengene, işkence, vida, yapışkan vb. Kullanarak cihazı yere sabitlemeye çalışmayınız. Cihaz kendi ağırlığı ile yerde sabit duracaktır. İstisna olarak fazladan ağırlıklar kullanabilirsiniz.

      l. Hiç bir çeşit uzaktan kumanda kullanılamaz.

      m. Yer düzensizliklerine adapte olabilmelidir.

“Yarışma şartlarına uygun bilardo topu bulma konusunda sorun yaşayan yarışmacılarımız, info@ikasabilardo.com adresine email atabilir.”

YARIŞMA ALANI
      5)Yarışma, İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde yapılacaktır. Yan yana oluşturulacak 2 metre x 8 metre boyutlarında iki parkur oluşturulacak, ekipler sırayla bu alanda yarışacaklardır.

figure1

Figure 1.  Yarışma alanı – üstten görünüş

PUANLAMA
6) Süre şu şekilde ölçülecektir:
      a. Süre, yarışma hakeminin üçten geriye sayıp “başla” komutu vermesiyle başlayacaktır.
      b. Yarışmacı cihazı başla komutundan sonar bir saniye içinde başlatabilmelidir. Aksi taktirde süre cezası alacaktır (Bkz 4a).
      c. Süre, bitiş sesinin işitilmesiyle süre hakemlerince sonlandırılacaktır.
      d. Ölçülen sürenin, 20 saniyeden farkı hesaplanacak.
      e. Kural 4a gereğince, top bir saniyeden uzun süreli duraksama yaptıysa ceza süreleri, farka ilave edilecek ve yarışmacının resmi süresi belirlenecektir.

YARIŞMANIN YAPILIŞI
7) Ekipler hazır olma durumuna göre yarışma alanına geleceklerdir. Hazırlanmak için her ekibe üç dakikalık bir süre verilecektir ve tüm ekiplerin yarışma şansı bulması için hazırlık süresi kuralına özen gösterilecektir. Hazırlık için gelen ekibe bir bilardo topu verilecektir. Ekip topu cihaza kendi yerleştirecektir.

Her ekibin bir sözcüsü olacak ve sözcü hazırlığa karışmayacak, bu sırada cihazın çalışma prensibini açıklayacaktır. Ekip hazır olduğunu bildirince hakem geriye sayacak ve başla komutunu verecektir. Komutla birlikte kronometre çalışmaya başlıyacak. Başla komutundan önce cihazı başlatan ekibe iki saniye ceza verilecektir. Sayı hakemleri bitiş sesini duyduklarında kronometrelerini durduracaklardır. Bitiş sesi duyulamadıysa cihaz diskalifiye olacaktır. Hakem bilardo topunu hareket boyunca izleyecek ve gerek gördüyse kural 4a’ya göre ceza puanları belirleyecektir.  Hakemin takdiri son ve kesin olacaktır

Kronometre süresi ile 20 saniye arasındaki fark hesaplanacak, varsa ceza puanları eklenecek ve skoru belirlenen akip yarışma alanını terk edecektir.

Görevi 20 saniyede veya 20 saniyeye en yakın tamamlayan ekip yarışmayı kazanacaktır. Eşitlik halinde, iki cihaz eşitlik bozulana kadar tekrar yarıştırılacaktır

ÖDÜLLER
8) Ödüller okullar ve hobiciler olarak iki kategoride verilecektir.

Yarışmada ilk üç dereceyi alanlara kupa, hakem heyetinin vereceği puanlarla en sıradışı, en artistic ve en yaratıcı tasarımlara birer plaket verilecektir. Tüm katılımcılara ve ekip üyelerine katılım sertifikası verilecektir