Sıkça Sorulan Sorular

1. Her atış sonrası cihazın yönü ve konumunu değiştirebilir mi?

60 saniye içerisinde her atış sonrasında cihaz kalibre edilebilir. Yönü ve konumu değiştirilebilir.

2. Kurallarda belirtilen toplardan farklı bir topla katılım sağlanabilir mi?

Tüm takımlar başvuru şartlarında belirtilen toplar (8. Madde) ile yarışabilecek. Her okula bir adet top gönderimi sağlanacaktır.

3. Cihaz, topu bir yay ile gerdirerek atış yapabilir mi?

Cihazın, topa “vuruş” yapması gerekiyor örneğin, golf topuna vurulması gibi. İtme ile topun kalelere gönderilmesi kurallara uymamaktadır. Gerdirilme sonunda top itilmeyip topa bir noktada vurması sağlanırsa atış yapılabilir.

4. A ve B kalelerinin açıları nedir?

Başvuru şartlarının, yarışma alanını belirlen görselinde (9. Madde) D ve E kalesinin açısı bunlara karşılık gelen B ve A kalesinin açısıyla eşittir. Buna göre A ve E kalesi 45 derece açıyla. B ve D kalesinin açısı 20 derece açıyla konumlandırılmıştır.

5. Kurallarda bulunan cihaz kurulum alanının kalelere bakan çizgisinin 0,5 metre gerisini belirten ölçü nedir?

Kurulum alanının 0,5 metre gerisindeki nokta, topun cihazdan ayrılıp kalelere doğru fırlaması gereken noktayı belirtiyor.

6. Atış sırasında meydana gelecek arızalarda cihaza müdahale edilebilir mi? Edilebilirse 1 dakikalık süre durdurulur mu?

Ekip, hazır olduğunu beyan edip başla komutu alındıktan sonra bir arıza olursa cihaza müdahale edebilir. Yarışmacının cihazıyla ilgili olmayan bir dış nedenle arıza veya sorun çıkmadıkça (elektrik kesintisi, hakem hatası vb.) süre durdurulmaz ve tekrar start alınmaz. Dış nedenli bir sorun çıkarsa yarışma durdurulur, kalan süreden devam edilmeyip tekrar start alınır.

7. Öğrenci grupları kaç kişilik ekiplerden oluşacak?

Gruplardaki kişi sayısı için net bir rakam yok fakat alanın çok büyük olmadığını düşünerek belirlenmesini tavsiye ediyoruz.

8. Şehir dışından gelen ekipler için konaklama nasıl olacak?

Özdisan olarak sadece yarışmanın işleyişinden sorumluyuz. Konaklama ve sponsorluk bulma gibi konular şehir dışından katılacak ekiplerin sorumluluğundadır.

Buluş Şenliği Yarışması Kayıtları Tamamlandı


Buluş Şenliği Başarıyla Tamamlandı!

🎉 Teşekkürler! 🎉

Buluş Şenliği'ne katılan tüm öğrencilere, öğretmenlere ve destekçilere teşekkür ederiz. Etkinliğimiz büyük bir başarıyla sona erdi ve birlikte unutulmaz anlar yaşadık. Şenliğimizde gösterdiğiniz muhteşem performans ve yaratıcılık için herkese teşekkür ederiz.

Yarışma sonuçları ve gelecek etkinliklerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi takip etmeye devam edin!

 

Bu kapanacak 0 saniye