Hakkımızda

Buluş Şenliği Nedir?

Buluş Şenliği, JPL-NASA mühendislerinin 1998’den beri ABD’de her yıl kendi arasında eğlence amaçlı düzenlediği ve Güney Kaliforniya’daki orta dereceli okulların katılımına da açık olan “Invention Challenge” adlı yarışma esas alınarak, aynı format ve içerikte düzenlenmektedir ve ABD dışında sadece Türkiye’de yapılmaktadır.

JPL-NASA’nın düzenlediği “Invention Challenge” yarışması ile ilgili olarak daha fazla bilgi için http://www.jpl.nasa.gov/events/inventionchallenge/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Buluş Şenliği’nin ve “Invention Challenge”ın formatı şöyledir:

Yarışma düzenleyicileri, uygulamaya dayanan fiziksel bir problem ortaya koyup öğrencileri ve meraklıları bir düzenek (Buluş) yaparak çözmeye davet eder. Onlara bu problemi çözmeleri için meydan okur.

Her türlü detayı en ince ayrıntısına kadar tasarlanmış problemi belirlenen kural ve koşullara uyarak çözecek buluşlar ilan edilmiş bir tarih ve yerde yarıştırılır. Yarışma birincisi ise jüri tarafından değil, ölçüm ve sayım yoluyla belirlenir.

Yarışmanın amacı şu şekilde özetlenebilir:

Buluşları bir şenlik ortamında yarıştırarak, izlenmesi hayli zevkli ve görsel zenginliği yüksek bir olay ortaya koyarak, buluş, yaratıcılık ve bilimin gençler ve öğrenciler arasındaki popülerliğini arttırmak;

Ortaöğretim öğrencilerinin ve hobicilerin, pratik bilim ile daha fazla haşır neşir olmalarına uygun ortam hazırlamak, yaratıcılıklarını ortaya koymalarını sağlamak ve buluş yapma duygu ve heyecanını yaşatmak;

Bilim ve buluş konularına ilgi duyan kişilerin bir araya getirip görüş alışverişinde bulunabileceği ve birbiriyle tanışabileceği doğal bir ortam hazırlamak.