2013 Hedefe Tek Atış Yarışma Kuralları

Buluş Şenliği yarışması 2013 problemi hazır. 2004’ten beri onuncu kez düzenlenecek olan yarışmanın bu yılki probleminin adı “HEDEFE TEK ATIŞ”. Kurallar aşağıda belirtilmiştir. Yarışma ve kurallar ile ilgili her türlü sorunuzu Tamer Kaplan’a sorabilirsiniz. 0530 5134750 tamer@savior.com.tr

Yarışma tarihi ve zamanı: 7 Aralık 2013 Cumartesi, saat 10:00
Yer : Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Yerleşkesi.

Amaç : öyle bir cihaz yapınız ki bir golf topunun 1,5 metre yatay uzaklıkta bulunan hedefin içine girmesini sağlasın. Her yarışmacıya tek bir şans verilecek ve bu görevi en kısa sürede başaran ekip yarışmayı kazanacaktır.

PİRAMİT PLANLARI
OKUL BAŞVURU FORMU
HOBİCİ BAŞVURU FORMU

KURALLAR

1) Katılım : Yarışma önceki yıllarda olduğu gibi okullar ve hobiciler olarak iki kategoride yapılacaktır. Okullar kategorisin tüm lise ve dengi okulların katılımına açıktır. Her okuldan bir tek cihaz ve ekip yarışmaya katılabilir. Hobiciler kategorisi ise herkesin katılımına açıktır. Lise ve orta dereceli okul öğrencileri Hobiciler kategorisinde yarışamazlar.

2) Kayıt : Başvuru formlarını doldurup 15 Kasım Cuma akşamına kadar eposta ile ulaştıranlar yarışmaya hak kazanacaklardır. Her iki kategorideki toplam yarışma başvurusu 50’yi aştığı taktirde ön eleme yapılabilir.

CİHAZ ÖZELLİKLERİ

3) Cihaz şu özelliklere sahip olmalıdır:

     a. Standart bir golf topunu başlama alanından piramitin tepesindeki hedef alanına atıp/nakledip orada kalmasını sağlayacak. Her yarışmacıya tek bir şans verilecek ve yarışma alanında deneme yaptırılmayacaktır.

     b. Yarışmaya başlarken 1m x 1m x 1m boyutlarından daha büyük olamayacak. Yarışma başlangıcında cihaz için belirlenmiş alanın dışına taşmayacak fakat çalıştırıldıktan sonra bu boyutların dışına taşabilir. Cihaz piramitin hiç bir yerine temas edemez (yan yüzleri, hedef alanı, engel). Cihaz, top hedefe temas ettikten sonra topa değemez.

     c. Yarışma başlangıcında verilecek standart bir golf topunu (45gr max ağırlıkta ve min 42mm çapında). Golf topuna yapıştırıcı, plaster vb malzemelerle hiç bir değişiklik yapılamaz.

     d. Güvenli enerji kaynakları kullanınız. Güvenli olmayan enerji kaynaklarına örnek olarak kimyasal patlayıcılar, eritici maddeler, roket motorları sayılabilir. Yüksek basınçlı sistemler ve diğer şüpheli madde ve çözümler için yarışmadan once güvenlik sorumlusundan onay alınmalıdır.

     e. Tek bir basit eylemle başlatılabilmelidir, örn: bir düğmeye basılması, bir ipin kesilmesi, bir pimin çekilmesi gibi. Başlangıç esnasında sisteme kas gücü ile enerji verilmemesine dikkat edilmelidir. İhtiyaç duyulan enerji, yarışmadan once sistem içinde depolanmış olmalıdır.

     f. Yapımında sağlık ve güvenlik riski oluşturmayan her türlü malzeme kullanılabilir.

     g. Kolay tanınabilmesi için yarışmadan once 8 cm kare şeklinde yarışma numarası üzerine iliştirilebilmeli ve yarışma alanını terk edene kadar üzerinde kalmalıdır.

     h. Yere sabitlemek amacıyla yapışkan, bant, ip, çivi, mandal, kelepçe vb bir şey kullanılamaz. Cihaz kendi ağırlığı ile sabit durabilmelidir. Sadece harici ağırlık kullanılabilir.

     i. Herhangi bir uzaktan kumanda sistemi kullanılamaz.

     j. Düzgün olmayan, eğimli yüzeye adapte olabilmelidir.

4) Yarışma parkuru tanımı:
Yarışma Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Yerleşkesi’nde yapılacaktır. Yan yana iki yarışma parkuru kurulacak ve gelen cihazlar müsait olan parkura kurulup sıra ile aynı hedef kullanılacak şekilde yarışacaklardır. Aynı anda iki cihazın hazırlığını yapmak mümkündür, hazırlığını bitiren cihaz yarışırken diğer alandaki ekip hazırlığına ara verecektir.

kural1
Şekil 1 : Yarışma alanı, yandan görünüş (şematik)

kural2
Şekil 2 : Yarışma alanı, perspektif görünüş

5) Piramit, engel ve hedef, detaylı olarak başka bir dokümanda anlatılmıştır. Piramitin eğimli yüzeyleri yapay çim (Bauhaus dekoratif çim, 13mm) ile kaplanır. Hedef açıklığı 180mm x 180mm boyutlarında ve 150mm derinliğindedir. Hedefin iç yan yüzeyleri ve tabanı yüzeyi herhangi bir şey ile kaplanmamıştır, tahtadır. Bayrak direği 13mm çapında ve 600mm yüksekliğindedir. Engelin ortasında 90mm genişlikte bir açıklık vardır. Piramitin yüzeylerinin kaplandığı yapay çimen cihaz başlangıç alanına 25 cm kadar uzanır ve bu alanı kaplar. Yarışmacı isterse bu kısımdaki kaplamayı kaldırtabilir.

PUANLAMA

6) Topun hedefe sokulması ile ilgili süre şu şekilde belirlenir :

     a. Hakemin “3 .. 2 .. 1 .. Başla” komutu ile süre çalışmaya başlar.

     b. Golf topu hedefe girerken hedef düzlemini aşağı doğru ilk geçtiğinde hakem “DUR!” komutu verir ve süre durdurulur.

     c. Eğer golf topu hedefin içinde kalmazsa, sure geçersiz sayılır görev başarılmamış kabul edilir.

     d. Eğer cihaz, piramnit yüzeyine, engele, bayrak direğine ya da hedefe temas ederse görev başarısızlıkla sonuçlanmış olur ve cihaz/yarışmacı diskalifiye olur.

     e. Eğer top, hedefe değdikten sonra cihazın herhangi bir yerine temas ederse sure geçersiz sayılır, görev başarılmamış sayılır ve cihaz diskalifiye olur.

YARIŞMA PROSEDÜRÜ

7) Yarışma sırası hazırda bulunanın yarışması şeklinde olacaktır. Her yarışmacıya kurulum için 2 dakikalık sure verilecek ve tüm yarışmacıların yarışma şansı bulması amacıyla zaman sınırlaması hassasiyetle uygulanacaktır. Kurulum başlamadan yarışmacıya bir golf topu verilecek ve yarışmacı bu topu cihaza kendisi yerleştirecektir.

Her ekibin sözcüsü kurulum sırasında cihazın çalışma prensibi ile ilgili izleyici topluluğa kısaca bilgi verecektir. Sözcü, kurulum hazırlığına katılmayacaktır.

Kurulum tamamlanıp, hazır olduğunun onayı alındıktan sonra hakemin geri sayım ve “başla” komutuyla kronometre çalışmaya başlayacaktır. Bilerek veya kaza ile “başla” komutundan once başlatılan cihaz başarısız sayılacak ve elenecektir. Top hedefe girdiği and hakem “dur” diye bağıracak ve kronometreler durdurulacaktır. Yarışmanın kurallara uygun yapılıp yapılmadığı kararı hakeme aittir. Hakem kararları tartışılmaz olacaktır.

Üç kronometre ile ölçüm yapılacak ve üç ölçümün ortalaması alınıp süre en yakın 0,01 saniyeye yuvarlanacaktır.

Yarışmayı tamamlayan cihaz derhal alanı boşaltacak ve gözlem için ayrılan yere koyulacaktır.

Skor eşitliği olduğu taktirde daha küçük cihaz, o da eşitse daha hafif cihaz sıralamada önde olacaktır.

ÖDÜLLER

8) Skorlara gore her iki kategoride ilk üç dereceyi alanlara birer kupa, en yaratıcı, en sıra dışı, en artistik, en küçük ve en hafif cihazlara birer plaket verilecek, tüm yarışmacı ve ekip üyelerine katılım sertifikası verilecektir.