Buluş Şenliği Nedir?

Buluş Şenliği, öğrencilere bilimin zevkli ve eğlenceli bir uğraş olduğunu yaşayarak gösterip sevdirmeyi amaçlayan yarışmadır. Bu yarışma, bir problem tasarlayıp, bu problemi en iyi çözecek cihaz tasarlanması için okullara ve öğrencilere meydan okunması esasına dayanıyor. Daha sonra okullar yaptıkları cihazları şenlik ortamında yarıştırıyor ve yarışmada dereceye girenler ölçüm yoluyla belirleniyor.

JPL NASA tarafından ABD’de orta dereceli okullara açık olarak yapılan Invention Challenge yarışmasının Türkiye ayağını organizasyon ve sponsorluğunu üstlenen Özdisan Elektronik tarafından düzenlenmektedir.

Nasa’dan Yarışmanın Organizatörü Paul MacNeal yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “JPL Buluş Yarışması’nı 1998’de JPL Mühendisleri aralıktaki tatillerinden önce biraz eğlenebilsin diye ben başlattım. Bu etkinliğin JPL çalışanları arasında bu kadar popüler hale geleceğini ve en nihayetinde Güney Kaliforniya’nın her yerinden öğrenci ekiplerinin bile katılacağını pek de düşünmemiştim.

Bugüne kadar 10,000’den fazla öğrenci JPL Buluş Yarışması serüvenine katıldı ve bunların arasında İstanbul Buluş Yarışması’na katılan takımlar da yok.

Bu etkinliği düzenleme sebebim, öğrencilere mühendisliğin eğlenceli ve cazip olduğunu göstermek. JPL’de finale kalan öğrencilere bakıyorum da bir gün bu yarışmaya katılan mühendisler gibi bir mühendis olma ihtimali karşısında büyüleniyorlar. JPL’deki beş hedefimizden biri de ‘Gelecek Mühendis Nesillerine İlham Vermek.’ Geçmişte yarışmamıza katılan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Umarım bütün katılımcılar meraklı ve mucit taraflarını sonsuza kadar muhafaza edebilirler.”

Nasa Invention Challenge Türkiye Ayağı Buluş Şenliği

Buluş Şenliği Yarışması Kayıtları Tamamlandı


Buluş Şenliği Başarıyla Tamamlandı!

🎉 Teşekkürler! 🎉

Buluş Şenliği'ne katılan tüm öğrencilere, öğretmenlere ve destekçilere teşekkür ederiz. Etkinliğimiz büyük bir başarıyla sona erdi ve birlikte unutulmaz anlar yaşadık. Şenliğimizde gösterdiğiniz muhteşem performans ve yaratıcılık için herkese teşekkür ederiz.

Yarışma sonuçları ve gelecek etkinliklerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi takip etmeye devam edin!

 

Bu kapanacak 0 saniye