2014 Sonuçlar

Türkiye’nin Hayal Gücü İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Buluştu

11. İstanbul Buluş Şenliği’nin Yıldız Projeleri Belirlendi

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 11. İstanbul Buluş Şenliği’nin en başarılı icatları, 6 Aralık Cumartesi günü santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenen renkli yarışmayla belirlendi. Okullar kategorisinde ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi, hobiciler kategorisinde ise Elif-Burak Şahin yarışmanın birincisi oldu

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençlerin ilginç icatlarına sahne olan 11. İstanbul Buluş Şenliği’ne ev sahipliği yaptı.

Buluş, yaratıcılık ve bilimin gençler ve öğrenciler arasındaki popülerliğini artırmak amacıyla düzenlenen yarışma;  toplam 37 lise, 219 lise öğrencisi, 21 öğretmen ve 14 hobiciyi bir araya getirdi. NASA Jet Propulsion Laboratory’nin Kaliforniya’da hayata geçirdiği “Invention Challenge” yarışmasının İstanbul ayağı olan ve ABD dışında sadece Türkiye’de düzenlenen etkinlikte okullar tek tek projelerini sergiledi ve en hızlı olabilmek için kıyasıya yarıştı.

Bu yılın “Topu Yönet” başlığı çerçevesinde bir bilardo topunu, başlangıç noktasından 5 metre uzaklığa gönderip, yirminci saniyede duyulabilir bir ses çıkarmasını sağlayan en başarılı icadın sahibi “İttirgeç” projesi ile ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi oldu. Genç mucitler ekip olarak kupa kazanmanın mutluluğunu paylaştı. Şenliğin, en başarılı ikinci projesi ise Gebze Anadolu Lisesi’nden “Çivili Voyvoda” oldu. Yarışmanın 3’üncülük ödülü “Uzun” projesiyle Özel Sezin Lisesi’ne gitti.

Okullar ve Hobiciler olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilen yarışmanın Hobiciler kategorisinde Elif-Burak Şahin “Rüzgar” projesiyle birinci, Halil İbrahim Şerbetçi “Konstantinopolis” projesiyle ikinci, Nevzat Bek ise “Manivela” projesiyle üçüncü oldu. İlk üç dereceyi kazanan katılımcılara kupa; hakem heyetinin vereceği puanlarla “en sıra dışı”, “en artistik” ve “en yaratıcı” tasarımlara birer plaket verildi. Tüm katılımcılara ve ekip üyelerine katılım sertifikası hediye edildi.

Kazananlar:

Okullar Arası

1. ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi
2. Gebze Anadolu Lisesi
3. Özel Sezin Lisesi

En Yaratıcı Proje : Kadıköy Mehmet Beyazıt MTAL
En Sıradışı Proje : Özel Sanko Fen ve Teknoloji Lisesi
En Artistik Proje : TAKEV Fen ve Anadolu Lisesi
En Küçük Proje : Özel İtalyan Lisesi
En Hafif Proje : Özel İtalyan Lisesi

Hobiciler

1. Elif-Burak Şahin
2. İbrahim Halil Şerbetçi
3. Nevzat Bek

En Yaratıcı Proje : Nevzat Bek
En Sıradışı Proje : Cem Gürakan
En Artistik Proje : Nevzat Bek

Jüri Özel Ödülü : Halil Şerbetçi