16. BULUŞ ŞENLİĞİ

22. Invention Challenge 16. İstanbul Buluş Şenliği “Pin Pon topu taşı” temasıyla öğrencilere ve hobicilere meydan okumayı sürdürüyor.

AMAÇ :  Öyle bir cihaz yapın ki 10 pinpon topunu 60 saniye içinde, başlangıç noktasından 5 metre uzaktaki  bir kavanozun içine birer birer aktarabilsin.  En fazla sayıda topu aktaran veya 10 topu en kısa sürede gerçekleştiren cihazı yapan yarışmayı kazanacaktır.

Yarışma her yıl olduğu Okullar ve Hobiciler olarak iki kategoride düzenlenecektir. Her iki kategorinin derecelendirmesi ayrı ayrı olacaktır. Yarışma tüm liselere ve hobicilere açıktır. Her liseden sadece bir ekip yarışmaya katılabilir, aynı lisenin Anadolu, fen ve düz lisesi varsa veya aynı liseden başka tasarımlar yarışmak isterse, kendi aralarında yapacakları eleme ile katılımcıyı tayin edebilirler. Ortaokul ve Lise öğrencileri hobici kategorisinde yarışamazlar.

Yarışma, izlemek isteyen herkese açıktır.

Yarışma başvuru sayısı her iki kategoride yirmibeşi aşarsa başvuru sırasına göre ilk 25 katılımcı yarışmaya kabul edilecektir.

Başvurular 15 Kasım Cuma akşamına kadar Okan Üniversitesinden Gizem Gökçen’e yazılı olarak yapılmalıdır.

Yarışma 14 Aralık Cumartesi günü saat 10:00’da Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsünde yapılacaktır

Başvurular için Gizem Gökçen gizem.gokcen@okan.edu.tr 0531 1611680

Kurallar ile ilgili sorular için :

Tamer Kaplan tamer@hotmail.com.tr 0530 5134750

Necati Özdemir necati_ozdemir@hotmail.com  0533 4126474

Yarışma günü ekipler 09:00 dan itibaren kayıt ve ölçü-tartı aşamasını geçip kendilerine gösterilecek yerde yarışma sıralarını bekleyeceklerdir. Yarışma alanında provaya izin verilmeyecektir

CİHAZ İLE İLGİLİ KURALLAR

Cihaz aşağıdaki özelliklerde olmalıdır:

 1. Verilen pinpon toplarını başlangıç çizgisinden 5 metre mesafedeki kavanoza aktarabilmelidir. Her seferde tek bir top aktarılabilir. Başlangıçtan sonra cihaza yeniden ayar yapılabilir ama ayar yapılırken cihaz hiçbir topa değmiyor olmalıdır.
 2. Verilen 10 topu 60 saniye içinde aktarabilmelidir. 60 saniye içinde başlamamış eylem geçersiz sayılacaktır.
 3. Pinpon topları zarar görmemelidir. Topların herhangi birinde çatlak veya göçük oluşursa diskalifiye nedenidir.
 4. Topların herhangi birinde, görüntüsünde bile olsa herhangi bir değişiklik yapılamaz. Topa sıvı, katı veya bantlı yapışkan temas edemez.
 5. Tek bir eylemle çalıştırılmalıdır (bir ipin kesilmesi, tuşa basılması, pimin çekilmesi, bir ağırlık düşmesi vb).  Çalıştırma esnasında bu iş için cihazın yanında sadece bir tek kişi olabilir. Cihazı çaşıştıracak kişi, çalıştırılırken cihaza dinamik veya potansiyel enerji aktaramaz. Yarışma başlamadan önce tüm gerekli enerji cihaza yüklenmiş olmalıdır.  Başlangıç anında topla vücut teması olmamasına dikkat ediniz.
 6. Uzaktan kumanda cihazları kullanılamaz.
 7. Başlangıç anında Pinpon topunu taşıyor veya topa değiyor olabilir fakat her top 5 metre çizgisinin ötesinden başlamalıdır.
 8. Başlangıç anında topun üstü yerden en fazla 30 cm yüksekte olabilir.
 9. 30cm x 30cm yasaklı alan yarışma öncesi, esnasında veya sonrasında ihlal edilemez. Cihazın hiçbir parçası veya parçasının izdüşümü bu alan içinde olamaz. Bu kural ihlal edildiği anda hedefe yönelmiş olan top geçersiz sayılır. Cihaz her an boyut limitlerinin içinde kalabilmelidir. Bu kural ihlal edildiği anda hedefe yönelmiş olan top geçersiz sayılır.
 10. Cihaz her an boyut limitlerinin içinde k Bu kural ihlal edildiği anda hedefe yönelmiş olan top geçersiz sayılır.
 11. Güvenli enerji kaynakları kullanılmalıdır. Sakıncalı enerji kaynakları arasında kimyasal patlayıcılar, yakıcı/eritici gazlar, roket motorları vb sayılabilir. Yüksek basınçlı gaz sistemleri ve güvenli olduğuna emin olunmayan diğer sistemler hakkında yarışma öncesi güvenlik sorumlusuna danışılmalıdır. Yarışma alanında uzatma kablosuyla 220V elektrik enerjisi sağlanacaktır.
 12. Yapımında güvenli her türlü malzeme kullanılabilir.
 13. Yarışma düzenleyicilerinin vereceği 10cm x 10cm boyutlarında katılım numarasını cihazın 2 cephesine yapıştırınız/asınız.
 14. Cihazı yere sabitlemek için mandal, kıskaç, yapışkan bant vb kullanılamaz. Cihaz yerde kendi ağırlığıyla duracaktır. Sadece ek ağırlık kullanılabilir.
 15. Yüzey düzensizliklerine adapte olabilir.

HEDEF ÖZELLİKLERİ

Pinpon toplarının hedefi çapı 7.5cm ağızlı bir kavanozun içidir.
A) Kavanoz, Paşabahçe üretimi Migros marketlerden tedarik edilebilen 1 litrelik konserve kavanozudur. (Ürün Kodu 103299) Ağzı açık olarak yukarıda kalacak ve yerden 30cm yüksekte, yatay durumda konumlandırılacaktır

Makbuz

Kavanoz

B) Kavanoz, yatay hareketini ve kaymasını engellemek için üzerinde dört takoz bulunan 15cm x 15cm yüzeyli bir tahta platformun üzerinde duracaktır. Bu platformun yüksekliği kavanoz ağzı yerden 30 cm olacak şekilde ayarlanacaktır

PİNPON TOPU

Yarişmacilara verilecek pinpon topu standart masa tenisi topudur. Ölçüleri şu şekildedir;

 1. Ağırlık 2.7 gram
 2. Dış çapı 4.0 cm

YARIŞMA ALANI

Yarışma alanında yan yana iki yarışma parkuru bulunacaktır. Yarışma parkuru boyutları 2 metreye 7 metredir.  Yarışmacılar hazır oluş sırasına göre rastgele alana alınacaktır. Yüzeyde pürüz veya eğim olabilir.

Şekil 1 : Yarışma alanı

YARIŞMANIN YAPILIŞI

 • Yarışma sırası hazır olma sırasına göre rastgele belirlenecektir. Ekiplere 3 dakika hazırlık süresi verilecek, güvenlik uzmanı kurulum sırasında gözleyip uyarıda bulunabilecek ve hatta tehlike potansiyeli olursa kurulumu durdurma talimatı verebilecektir.  Tüm katılımcıların yarışma şansı bulabilmesi için zaman limitleri hassasiyetle uygulanacaktır. Hazırlık süresi  başlangıcında 10 pinpon topu yarışmacılara teslim edilecektir. Yarışmacı topu cihaza kendisi yerleştirecek ve topun 5m çizgisi dışında 30cm’den aşağıda başlamasından kendisi sorumlu olacaktır.

Prova veya tekrar yarışma şansı yoktur.

Her ekibin bir sunucusu olacak, kurulum sırasında ekip, hazırlık ve cihaz hakkında bilgi verecektir.  Ekibin hazır olduğu onayı alınıp, yarışma startı verilecektir. Görevi gerçekleştirme ve resmi zamanı belirleme prosedürü şu şekilde olacaktır.

 1. Hakem, 3… 2… 1… Başla!.. komutu ile cihazın çalışması için başlangıç izni verecektir
 2. 3 süre hakemi aynı anda süreyi başlatacak, 45’inci saniyede “15 saniye kaldı” duyurusu yapılacak, 60 saniye dolduğunda düdük veya çan sesiyle ilan edecektir.
 3. Hakem gözlemini yapacak, kuralların ihlal edilmediğine emin olacaktır.
 4. Sıra son topa geldiğinde “SON TOP” duyurusu yapılacak.
 5. Son top kavanozun ağzından girdiği veya yere değdiği anda “DUR” komutu verilecek ve zaman duracaktır.
 6. Kavanozdaki toplar sayılacak ve kural ihlali olan toplar skordan düşülecektir
 7. Geçen süre yazılacakç
 8. Hakemlerin kararı kesindir, tartışılamaz.

Tüm ekipler görevi tamamladıktan sonra bekleme alanına geri götüreceklerdir.

Yarışmayı, görevi penaltılar düşüldükten sonra en kısa sürede tamamlayan ekip kazanacaktır. Beraberlik halinde, eşit skor yapan ekipler tekrar yarışacak ve birinci belirlenecektir.

ÖDÜLLER

 • Yarişma, okullar ve hobiciler olarak iki kategoride yapılacak ve yarışmada dereceye girenlere birer kupa, ayrıca en küçük, en hafif, en sıra dışı, en artistik ve en yaratıcı tasarımlara birer plaket verilecektir.

Tüm yarışmacılara katılım sertifikası verilecektir.