15. BULUŞ ŞENLİĞİ

Buluş Şenliği  15. kez INVENTION CHALLENGE yarışması ile buluşçulara meydan okuyor.

Bu yılın yarışmasının adı DİK DURAN BORU. Amaç ve kurallar aşağıdaki gibidir. Ayrıca pdf dosyayı buradan indirebilirsiniz.

Bu yarışma ile ilgili her türlü soruyu 0533 4126474 numaralı cep telefonundan veya bilgi@bulussenligi.com adresinden Necati Özdemir’e sorabilirsiniz.

Hedef : İki destek üzerinde yatık halde duran bir plastik boruyu, bir dakikada küçük bir platform üzerinde dik konuma getirecek bir cihaz yapın. Yarışmayı, boruyu dik konuma kurallara uygun olarak en çabuk getiren ekip kazanacaktır

KURALLAR:

Cihazın özellikleri:
Yarışma düzenleyicisinin vereceği, iki destek üzerinde yatay konumda duran plastik bir boruyu alıp, düşürmeksizin yanda bulunan küçük yatay bir platform üzerinde devrilmeden dik bir konumda kendi başına duracak konuma getirecektir. Son konumda borunun hiçbir parçası düşey izdüşümde platformun dışına taşmayacaktır. İşlemi 60 saniyede tamamlayacaktır.

Boruya hiçbir hasar vermeyecektir. Herhangi bir kesik ve çatlak oluşturmayacaktır. Boruya hasar vermek diskalifiye nedeni olabilir.
Boruyu herhangi bir şekilde değiştirmemelidir, süre sonunda yapışkan madde veya bant boruya temas etmemelidir.

Tek bir eylemle başlatılmalıdır (ipin kesilmesi, bir düğmeye basılması, pimin çekilmesi, bir ağırlığın düşmesi vb.) Başlangıç eyleminde cihaza potansiyel veya kinetik enerji kas gücü ile aktarılmamalıdır. Tüm depolanan enerji sistemleri yarışma başlamadan dolu hale getirilmelidir. Tetikleme dışında uzaktan kumanda kullanılamaz.

Yarışma başlamadan cihaz ya da platform, boruya değer konumda olamaz.
Cihaz desteklere veya platforma yarışma sırasında veya sonrasında değemez.

Görev tamamlandığında cihazın herhangi bir parçası boruya değiyor olamaz, hiçbir parçası dokunmas bile borunun içinde olamaz.

Yarışma öncesinde, yarışmada ve sonrasında cihaz yerleşim alanının dışına taşamaz. Yükseklik sınırı yoktur.

Güvenli enerji kaynakları kullanılmalıdır. İzin verilmeyen enerji kaynaklarının örnekleri: kimyasal patlayıcı maddeler, kostik gazlar, roket motorları ….vb malzemelerdir.

Yüksek basınçlı gaz kaynakları (kompresörler, basınçlı gaz tüpleri…vb) kullanılacak ise güncel geçerli test sertifikaları yarışmaya katılmadan önce mutlaka Güvenlik Koordinatörüne verilmek zorundadır. Güvenlik koordinatörü tarafından kontrol edilecek, ve gerektiğinde yarışma alanına sokulmasına izin verilmeyecektir. Cihazı oluşturan parçalar toksik olmayan ve güvenli herhangi bir malzemeden yapılmalıdır. Bu konularda Güvenlik koordinatörü tartışmasız tam yetkilidir.

Yarışma organizatörü tarafından sağlanan yarışmacı numarası, kolayca görülebilecek şekilde cihazın her iki tarafına yerleştirilecektir.

Zemine tutturmak için herhangi bir kelepçe, bant veya başka bir araç kullanılamaz. Cihaz sadece yerde durmalıdır, ancak ilave ağırlıklar kullanılabilir. Kullanım için sahada yeterli sayıda elektrik uzatma kablosu bulunacaktır.

Pratik yapmak için , 2” 10 barlık PPRC tip su borusu kullanılabilir. Borunun tam boyu 60 cm +/- 1 mm olmalıdır. Piyasada bulunabilecek standart boru olarak Plastherm marka yada muadili PN106 10 bar DN50 dış çap: 63mm, iç çap: 51,4mm et kalınlığı 5,8mm olan PPRC boru temin edilebilir. Borunun yaklaşık ağırlığı 0,932 Kg/mt dir. 60 cm için yaklaşık 0,560 kg.dır.

Boru, destekler ve platform yarışma düzenleyicisi tarafından sağlanacaktır. Destekler borunun yerden 2.5 cm (+/-0,5mm) yukarıda durmasını sağlayacak şekilde tasarlanmışlardır. Destekler arasındaki açıklık

Platform 20cm x 20cm kare şeklinde olup üst yüzeyi yerden 3cm yukarıda olacak şekilde ayarlı ve tahtadan yapılmıştır.

KURULUM ALANI

Kurulum alanı iki ekibin aynı anda hazırlanmasına müsait olacaktır. Her bir kurulum alanı 2mt x 2mt boyutlarındadır. Yarışmacılar hazır oluş sırasına göre yarışacaklardır.
Yarışma alanı tabanında ufak eğim ve engebeler olabilir. Cihazlar geliştirilirken bu dikkate alınmalıdır.

YARIŞMA PROSEDÜRÜ

Takımların katılacağı sıra, rastgele seçilir. Ekiplere, cihazlarını kurmak için üç dakikalık bir süre verilecektir. Güvenlik danışmanları, kurulum süreci boyunca ekibi gözlemleyecek ve herhangi bir kurulum işlemi sırasında potansiyel kaza olasılığı söz konusuysa, takımı uyarıp kurulumu durduracaktır. Kurulum periyodunun başlangıcında her takıma boru ve destek takozları verilecektir.

Her ekip boruyu, verilen iki destek standına yerleştirecektir. Boru, kurulum alanının herhangi bir yerine yerleştirilebilir, ancak küçük yatay platforma ve cihaza dokunamaz.

Her takım, kurulum süresince ekipleri ve cihazlarını tanıtmak üzere cihaz kurulumuna dahil olmayan bir konuşmacı tayin edecektir. Hakem, cihazın göreve başlamadan önce boruya temas etmemesini kontrol edecektir. Ekibe, yarışmaya başlamaya hazır olup olmadığı sorulur.

Görevin yürütülmesi ve görev için resmi sürenin belirlenmesi prosedürü aşağıdaki gibidir:

 • a) Hakem (3…2…1…BAŞLA!) komutuyla yarışma başlayacak
 • b) Kronometreciler bu komutla zamanı başlatacak
 • c) Hakem yarışmaya fiziksel müdahale olmadığını ve cihazın kurulum alanı dışına çıkmadığını gözleyecek.
 • d) Boru düşey durumda hareketsiz kaldığında hakem “DUR” diye bağıracak ve kronometreler durdurulacak.
 • e) Hakem, cihazın boruya hiç dokunmadığını ve cihazın ortasının içinde bulunan herhangi bir parçasının olmadığını doğrulayacaktır. Bu kuralın ihlali, cihazı yarışmadan diskalifiye edecektir.
 • f) Kronometreciler, zamanlarını masa hakemine bildirecek ve üç kronometre değerinin aritmetik ortalaması, skor sayfasında en yakın 0,01 saniyeye kadar yazılacaktır. 60 saniyeden daha büyük olan herhangi bir resmi süre, sonucu başarısız kılar. Ancak tüm yarışma sonunda 60 saniye yada daha kısa sürede başaran yarışmacı çıkmazsa sonuçlar değerlendirmeye alınır.
 • g) Hakemin tüm kararları doğru ve tartışılamaz kabul edilir.

Yarışmayı, kuralları ihlal etmeden en kısa zamanda tamamlayan ekip kazanacaktır. Dereceye giren ekipler arasında 0.05 saniye fark yoksa eş zamanda bitirmiş sayılacak ve bu ekipler aralarında tekrar yarışacaklardır.

Yarışması biten tüm ekiplerden en kısa süre içerisinde cihazlarını yarışma alanından çıkarmaları ve orijinal bekleme alanlarına geri yerleştirmeleri istenecektir.

ÖDÜLLER
Kupalar iki kategoriye ayrılacaktır: Okul Takımları ve Hobiciler.
Tüm yarışmalarda, her bir kategori için;

  • Birinci,
  • İkinci
  • Üçüncü dereceler için kupalar verilecektir.

Ayrıca,

  • En Hafif
  • En Ağır
  • En Sıra Dışı
  • En Sanatsal
  • En Yaratıcı

tasarımlar olarak plaketler verilecektir.

Tüm katılımcılar ve takımların her bir üyesine ismine yazılı katılım sertifikaları verilecektir.